3 Haziran 2014 Salı

DİYARBAKIR a dair...

*korkunç bir yapılaşma örneği .
Yıllar önce yine gitmiş ve surlarının ihtişamı , tarihi binaları , kiliseleri, nefis yemeklerine bayılmış, halkın anlamadığım dili ve sokaktaki karmaşalardan da bolca tedirgin olup pek olumlu dönmemiştim bu güzel şehir Diyarbakırdan.
Ancak önyargılı olmamak gerek ve herşeyde tanımanın zamana ihitiyacı olduğu gibi bir şehri de tanımaya zaman ayormak bir kez seyahatle yetinmemek gerek bu düşünce ile ve bir fotoğraf  etkinliği sebebi  ile bir kez daha yolum düştü Diyarbakır’a.
Yine günübirlik gittim bu kez aylardan mayıs ve yine sıcacık güneşli bir hava.

Yaklaşık 5 yıl olmuş gelmeyeli ve inanılmaz bir değişiklik, bir gelişme  ile karşıladı şehir beni. Öyle ki yıllar önce yaptığım “Mardin – Şanlıurfa – Diyarbakır” seyahatlerimde Diyarbakır 3. sıradaydı ve bir daha gidilmez diye düşünüyordum. Oysa bu seyahat bittiğinde artık Şanlıurfa 3. Sırayı almıştı bile.
İlk dikkatimi çeken şehrin yeşili oldu. Sonra ise tabelalardaki tek renk uygulaması ile  şehrin sade, minimalist yapısı. Darısı diğer şehirlerimizin de başına.

Diğer güneydoğu şehirleri gibi sıcaklık 40-50 derece arasında değişiyor. Eski mimari düz çatılı (dam) evlerden oluşsa da, iç kesimlerde ahşap oymalarına hayranlıkla baktığım ancak bakımsızlıktan yıkılmış ermeni yapıları da hala görülebiliyor daracık sokaklarında rengarenk evler size zamanda yolculuk yaptırıyor.

Şehrin Adına Dair Bilgiler : Diyarbakır yöresinin en eski adı Assur kaynaklarında Amidi olarak geçer. Yunanca ve Latince kaynaklarda bu ad, Amido ya da Amida olarak yazılır. Arap akınları sırasında bölgeye yerleşen Bekr adındaki bir aşiret nedeniyle yörenin adı Bekr diyarı anlamında Diyar-ı Bekr olarak söylenmiştir. Günümüzdeki ismini, Atatürk’ün 1937’de halka yaptığı konuşma esnasında, şehrin adından Diyarbakır olarak bahsetmesiyle 10 Aralık 1937 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile almıştır. (kynk: Diyarbakır bldy)

Şehrin ilçeleri : Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp, Lice ve Silvan'dır.

Çermik : Diyarbakır'ın kuzeybatısında olan Çermik, kaplıcalarıyla tanınmış ünü tüm yurda yayılmış güzel ve yemyeşil bir ilçemizdir. Dünyanın her yanından insanlar şifa bulmak amacıyla bu kaplıcalara gelirler. İlçenin eski kalesi, Alaaddin Camii, Abdullah Paşa Medresesi Haburman Köprüsü efsanevi Gelin Dağı, Seyfullah Bey Hamamı ve Ali Dede Çeşmesi ilk anda görülmesi gereken ünlü yerlerindendir.

Hani: Diyarbakır'ın 90 km. kuzeydoğusunda Bingöl-Diyarbakır karayolu üzerinde     dağlık bir yerleşim yeridir. Hani İlçesinde 13. yy.da yapıldığı sanılan Hatuniye Medresesi ve 15. yy.da yapılan Ulu Cami bir Selçuklu eseridir.
Kulp: Kulp, Diyarbakır'ın en uzak ilçesidir. Ürettiği nefis ballarıyla tanınan Kulp, Kâfurum Kalesi, Kanikan Mağaraları, Kale-i Ulya, Ciksi Kalesi, Büyük Kaya, İmamı Gazali Türbesi ve çok eski olduğu sanılan Bahemdan köyü gibi eski eserleriyle de geniş bir tarihi zenginliğe sahiptir.
Kocaköy: Kocaköy'ün ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. İlçede birçok höyük ve mağara bulunmaktadır.
Lice: Diyarbakır'ın 95 km. kuzeyinde tarihi bir yerleşim merkezidir. Efsanesi dünyaca bilinen, çeşitli ülke ve şehirlerin sahip çıktığı Eshab-ül Kehf mağarasının asıl efsanede geçen Dakyonus şehri tüm özellikleriyle Diyarbakır'ın Lice ilçesi yakınındadır.
Silvan: Kuruluş tarihinin Diyarbakır kadar eski olan Meyyafarikin uygarlığının beşiği olan bir ilçedir. Dünyanın önemli eserlerinden Malabadi Köprüsü, Silvan Kalesi, Kulfa Kapısı ve çeşitli tarihi camilerin yer aldığı tepeden tırnağa tarihle doludur.

 * Ulu camii avlu
* Ulu camii detay
 * Ulu camii ve içeride huzur içinde uyuklayan bir Diyarbakırlı
 * Surp Giragos Ermeni kilisesi 
muhteşem bir yapı. inşa tarihi bilinmese de 1600 lerin başında Polonyalı bir gezginin notlarında yeralmış. Ortadoğunun en büyük Ermeni kilisesidir. Ortadoks cemaatine aittir. 1881 de yanmış, 1883 de yeniden inşa edilmiş, uzun bir süre askeri depo olarak kullanılan kilise,1960 da ermeni cemaati almıştır. 2011 yılında Diyarnakır belediyesi restore ederek ibadete açmıştır.
 *Diyarbakır'ın dar sokakları , renkli evleri
 * Ünlü Diyarbakır cezaevi. Artık kültür sanat müze için kullanılacak ve restorasyonu devam ediyor. İnanılmaz büyük bir alan ve çok güzel bir yapı. Elbette kötü anılar ve tarihi hala hissedilebiliyor. 
* Yemyeşil Diyarbakır ve Hevsel  bahçeleri
 * Diyarbakır surlarında yüksekliğe aldırmayıp manzaranın keyfine bakan şehrin gençleri. Gülerek selfime de eşlik ettiler ama bu kare bensiz olan ve beni ilk farkettikleri an.:)

 * Diyarbakır'da beni sabah ilk karşılayan "sevgi anıtı"
 * Ve sabahın erken saatlerinin uyku mahmurluğunu çay- kahve ile gidermek için Ulu camii önünde açıkhava sokak kıraathanesine attım kendimi. Ortama uyup omuza bir ceket atmayı da unutmadım. 
 * Ulu camii avlusu , ben de bir anı fotoğrafı çekmeden asla durmam.


* Ara sokaklarda yıkılmaya yüz tutmuş ve içimi acıtan mükemmel bir bina daha :(* Ve yıkıntılara inat hayat hala tüm renkliliğiyle devam ediyor ey MEY diyen bir kare çıkıyor karşıma. Tüm masum güzellikleriyle oyun oynayan bu tatlı iki kız çocuğu .* Sülüklü Han içindeki inanılmaz keyifli cafe.
 Ve bu Han içindeki cafenin özel lezzetlerinden "gül şerbeti ile ceviz tatlısı "

* Beni inanılmaz derecede şaşırtan ve muhteşem fotoğraf sergileri ile çok mutlu eden Diyarbakır sanat galerisi. 

 * Meşhur Diyarbakır surlarının restore edilip halka açıldığı kısımlarından . Cafeler ve yöresel giysilerin de satıldığı turistlik alanlar.
 Dışarının tüm sıcaklığına inat bu yüksek taş duvarların içi oldukça serin.    Yemek için öneri yerlerim 
 • Kaburgacı Selim amca 
 • Erdebil Köşkü 


p.s. yazı ve fotoğrafların devamı olacak
5 yorum:

 1. Değerli can dost melissa kalemine ve yüreğine sağlık bir şehir bukadar güzel gözlemlenir resmedilir ve anlatılır �� Diyarbakırlı olarak Diyarbakır adına teşekkür ederim ������ arkadaşlar bloğu görmenizi şiddetle tavsiye ederim ����

  YanıtlaSil
 2. Değerli can dost melissa kalemine ve yüreğine sağlık bir şehir bukadar güzel gözlemlenir resmedilir ve anlatılır �� Diyarbakırlı olarak Diyarbakır adına teşekkür ederim ������ arkadaşlar bloğu görmenizi şiddetle tavsiye ederim ����

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Recep. senden bunları duymak ne güzel. Diyarbakırı yıllar önce ilk seninle gezmiştim ve bu yılda yine seninle görmek güzeldi.

   Sil
 3. Gezmek ve görmek buna denir; bu kenti ötekilerden farklı kılan bir şey var, anlıyamadım!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymetli Utku hocam, teşekkürler ve hoşgeldiniz. Bu şehirde evet farklı birşeyler var. sanırım gelişmeye , öğrenmeye çok meraklı bir yanı var şehir halkının ve bu kez gittiğimde önyargılarımı oldukça kırdı bu şehir de içindeki güzel halkı da. yine gitmeyi daha uzun süre kalıp anlamayı planlıyorum.

   Sil

tüm soru ve yorumlarınız için lütfen yazın .